Wiertarka stołowa przeznaczona jest do nadawania kształtów przedmiotom metalowym w wyniku zdejmowania warstwy metalu metodą skrawania. Dopuszczalne jest obrabianie innych materiałów o włwłasnociach skrawalnych jak tworzywa sztuczne, drewno itd. Mechaniczne skrawanie materiału możliwe jest dzięki nadaniu narzędziu ruchu obrotowego i wgłębnego. Obrabiany przedmiot jest nieruchomy w czasie obróbki, a zmiany jego położenia dopuszczalne są przed obróbką. Przedmiot obrabiany mocowany jest na stole wiertarki lub w innym oprzyrządowaniu umocowanym do stołu, a narzędzie mocowane jest w uchwycie wiertarskim umocowanym na wrzecionie maszyny. Poza wiertarkami stołowymi stosowane są wiertarki kadłubowe, kolumnowe, promieniowe, koordynacyjne wielowrzecionowe itp.

Zagrożenia dla użytkownika

Kontakt operatora z uchwytem wiertarki lub narzędziem w czasie ich ruchu obrotowego – spowodowany brakiem lub niedostatecznym osłonięciem uchwytu lub narzędzia; wyrzut obrabianego materiału, narzędzia lub części obrabiarki – spowodowany nieprawidłowym mocowaniem obrabianego materiału lub narzędzia bądź zastosowaniem nieprawidłowych parametrów skrawania itp.; kontakt operatora z wiórami – spowodowany powstawaniem wiórów, które mają wysoką temperaturę i ostre krawędzie; utrata stateczności obrabiarki lub jej części; kontakt operatora z ruchomymi elementami napędu; porażenie prądem elektrycznym, hałas, wibracja, zapylenie, pożar. Każde elektronarzędzia potrzebuje regularnego serwisowania.

Elementy sterownicze

Wymaganie Działania dostosowawcze
Elementy do uruchamiania i normalnego zatrzymania i nastawiania wysokości stołów powinny być: widoczne, oznakowane i łatwe do zidentyfikowania, usytuowane poza strefą niebezpieczną, zabezpieczone przed przypadkowym zadziałaniem. Oznakowanie: umiejscowienie czytelnych napisów w języku polskim lub zrozumiałych symboli. Wprowadzenie barwnego oznakowania elementów: uruchamianie
– zielony; normalne zatrzymanie – czerwony. Umiejscowienie elementów co najmniej 600 mm nad podłogą. Zagłębienie przycisków w obudowie lub w kołnierzach.

Wiertła do wiertarki

Stosowanie maszyn zgodnie z przeznaczeniem

Wymaganie Działania dostosowawcze
Obrabiarka powinna być stosowana zgodnie z przeznaczeniem okrelonym przez producenta. Użytkowanie obrabiarki podczas wszelkich prac zgodnie z zaleceniami określonymi przez producenta maszyny w dokumentacjitechniczno-ruchowej.

Bezpieczeństwo przy konserwacji maszyn

Wymaganie Działania dostosowawcze
Obrabiarek w ruchu nie wolno naprawiać,czyśić i smarować Wykonanie wszelkich prac konserwacyjnych, nastawczych i naprawczych podczas postoju maszyny.

Odłączanie od zasilania

Wymaganie Działania dostosowawcze
Obrabiarka powinna być wyposażona w łatworozpoznawalne i oznakowane urządzenie do
odłączania dopływu energii elektrycznej.
Zamontowanie odłączania dopływu energii w postaci rozłącznika
izolacyjnego, wyłącznika samoczynnego lub zestawu wtyczka gniazdo. Oznaczenie rozłącznika lub wyłącznika wł./wył. (1/0). Wyłącznik nie może być umiejscowiony po tej samej stronie obrabiarki, co wyłączniki uruchamiania i zatrzymywania. Wyłącznik musi być oznakowany napisem w języku polskim lub innym zrozumiałym znakiem.

Comments are closed.

Post Navigation