Mosiądz to jeden z metali kolorowych, jest on stopem miedzi i cynku, z czego cynk stanowi zdecydowaną mniejszość. Zdarza się, że mosiądz składa się również z innych, dodatkowych metali, np. z chromu, ołowiu lub żelaza.

Można wyróżnić kilka rodzajów mosiądzu:

  • mosiądz jednofazowy α – najważniejszą właściwością tego typu mosiądzu jest to, że zawiera on do 30% cynku. To materiał nadający się do różnych obróbek bez wcześniejszej konieczności podgrzewania;
  • mosiądz dwufazowy – zawiera w sobie nieco więcej cynku niż mosiądz jednofazowy. Jest mniej odporny na korozję niż poprzednik. Z niego najczęściej powstają śruby i blachy;
  • mosiądz odlewniczy – ten typ mosiądzu tworzą stopy dwufazowe, wieloskładnikowe;
  • mosiądz stopowy – odporny na rdzę oraz posiada znakomite właściwości ślizgowe.

Wyróżnia się też podział mosiądzu ze względu na jego skład, można wtedy mówić o mosiądzu ołowiowym, mosiądzu specjalnym (czyli takim, który zawiera w sobie aluminium, cynę, żelazo, mangan, krzem lub nikiel, czyli np. mosiądz aluminiowy, mosiądz cynowy, mosiądz krzemowy). Istnieją także mosiądze wysokoniklowe, czyli takie które są stopami miedzi, cynku, niklu i manganu. Przykładem tego typu może być biały mosiądz – to wyjątkowa forma mosiądzu, która swoim wyglądem przypomina srebro.

Jakie ma właściwości?

Mosiądz najczęściej występuje w kolorze pomarańczowo żółtym, ale zależy on przede wszystkim od zawartości cynku i innych pierwiastków. Przy topieniu mosiądzu, powyżej temperatury 907°C, cynk paruje i tworzy się zgar, czyli swego rodzaju strata metalu. Kolejną właściwością, będącą jednocześnie dużą zaletą mosiądzu, jest to, że jest odporny na korozję. Charakteryzuje się dużą gęstością, bo aż 8,4–8,7 g/cm³. Mosiądz, dzięki zawartości miedzi w składzie, ma właściwości przeciwbakteryjne.

Oprócz tych najbardziej popularnych właściwości można wyróżnić jeszcze świetne właściwości akustyczne oraz to, że jest bardzo plastyczny, dzięki czemu można wykonywać z niego przedmioty o rozmaitych kształtach. To stop podatny na obróbkę termiczną. Charakteryzuje się też dobrym przewodnictwem elektrycznym oraz cieplnym, stąd też np. wykorzystuje się go do produkcji grzejników. To produkt twardy oraz wytrzymały, bardzo trudno o jego zniszczenie. Na twardość mosiądzu wpływa cynk, a więc im więcej tego pierwiastka w składzie, tym większa jego twardość.

Do czego wykorzystuje się mosiądz?

Ten popularny stop, jakim jest mosiądz, znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Z mosiądzu wykonuje się klamki, niektóre naczynia kuchenne, np. sztućce, oraz różne ozdoby domowe – kiedyś bardzo popularne były zegary lub ramy do obrazów z mosiądzu. Stop ten jest wykorzystywany również do produkcji amunicji, monet, świeczników oraz medalów. Niektóre pomniki wykonuje się również z mosiądzu.

Z mosiądzu powstają też łożyska, śruby i wkręty, a więc świetnie sprawdza się w przemyśle maszynowym. Nie wszyscy wiedzą, ale mosiądz jest materiałem, z którego powstają instrumenty dęte, np. trąbki i puzony.

Wartość mosiądzu

Mosiądz jest wartościowym metalem kolorowym m.in. dlatego, że wyróżnia go różnorodność stopów. Można wykorzystać go w różnych dziedzinach, co zostało przedstawione powyżej. Ma wiele zalet i przydatnych właściwości, które bywają różne w zależności od składu konkretnego mosiężnego elementu.

Jeśli zaś chodzi o wartość pieniężną mosiądzu, to jest to dość korzystny stop dla osób, które chcą oddać mosiądz na skup. Jest to tańszy metal kolorowy niż miedź, ale wciąż opłacalny. Oczywiście cena za skup mosiądzu będzie różna w zależności od miejsca, które odpowiada za skup, dlatego przed oddaniem swoich mosiężnych przedmiotów, warto sprawdzić cenniki kilku placówek.

Gdzie można oddać rzeczy z mosiądzu?

Mosiądz można oddawać na skupy złomu. To rozwiązanie pozwala na przekształcenie starych, zużytych i niepotrzebnych już przedmiotów w nowe. Recyklingowi poddawane są wszystkie przedmioty, które posiadają w swoim składzie mosiądz. Na skup można przynieść konkretne obiekty, ale również ścinki i wióry.

We Wrocławiu skupem mosiądzu zajmuje się m.in. Stalowa Sylwia. Oddanie mosiężnych przedmiotów na skup jest dobre dla środowiska, ale również można dzięki temu zarobić kilka złotych, a przy okazji zrobić porządek w swoim mieszkaniu.

Comments are closed.

Post Navigation