W celu poprawy obiegu materiałów i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wykorzystywanie powstałych z surowców wtórnych alternatywnych tworzyw, które określane są mianem biomateriałów.

Czym są biomateriały?

Za biomateriały uznaje się wszystkie podlegające biodegradacji materiały naturalne pochodzenia niekopalnego. Są to między innymi biopolimery, bioplastiki, różnego rodzaju plastiki biodegradowalne oraz innego typu materiały bioniczne.

Podstawowymi cechami biomateriałów są prezentowana przez nie biozgodność oraz brak toksyczności, które sprawiają, że materiały te oddziałują na środowisko w znacznie mniejszym stopniu niż ich wytwarzane w oparciu o ropę naftową odpowiedniki. Za wykorzystaniem biomateriałów przemawia możliwość zagospodarowania odpadów biologicznych i tym samym zmniejszenie ich ilości w obiegu.

Gdzie stosuje się biomateriały?

Biomateriały stosuje się powszechnie w produkcji różnego rodzaju opakowań. Coraz bardziej popularne jest wykorzystanie naturalnych, podlegających biodegradacji tworzyw do wytwarzania jednorazowych sztućców oraz innych elementów zastawy stołowej, na przykład talerzy, kubków czy też kieliszków.

Współcześnie na rynku dostępne są również meble powstałe z biomateriałów w postaci odpadów biologicznych. Będąca rodzajem biomateriału biomasa wykorzystywana jest z kolei do wytwarzania bioenergii, która może być z powodzeniem stosowana wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie energetyczne. Biomateriały służą również produkcji biopaliwa stanowiącego opłacalne rozwiązanie dla transportu i używanego zarówno w transporcie drogowym, powietrznym, jak i wodnym.

Dlaczego biomateriały muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty? 

By dany materiał mógł zostać zakwalifikowany jako biomateriał, musi uzyskać odpowiedni certyfikat. Dostępne są certyfikaty REDcert EU i SURE, 2BSvs oraz KZR INiG. Najpowszechniejszy jest jednak certyfikat poświadczający spełnianie norm zgodnych ze standardem ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), wynikających z europejskiej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii. Wyróżnić można ISCC EU, ISCC CORSIA oraz ISCC Plus.

Certyfikat ISCC Plus to uznawany międzynarodowo system certyfikacji wszystkich zrównoważonych surowców wraz z biomasą leśną i rolniczą oraz materiałami o obiegu zamkniętym. Jego uzyskanie wymaga weryfikacji przez niezależnych audytorów, których orzeczenie stanowi podstawę do wdrażania kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Zdobywanie certyfikatów biomateriałów 

Zdobycie certyfikatu biomateriałów ISCC Plus wiąże się z koniecznością podjęcia następujących kroków:

  • wyboru odpowiedniej jednostki certyfikującej, 
  • zarejestrowania się w ISCC,
  • przejścia audytu,
  • usunięcia ewentualnych nieprawidłowości i przeszkód,
  • odebrania wystawionego certyfikatu ISCC Plus

W celu zdobycia certyfikatu ISCC Plus, a także innych certyfikatów, warto skorzystać z usług firm świadczących wsparcie potrzebne do potwierdzenia zgodności wykorzystywanych biomateriałów z normą. Jedną z takich firm jest Bureau Veritas będąca jednym ze światowych liderów certyfikacji i stanowiąca idealnego partnera dla przedsiębiorstw ceniących zrównoważony rozwój. Usługi świadczone przez firmę pozwalają wykazać zaangażowanie we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań i uniknąć utraty reputacji na skutek oskarżeń o „greenwashing”.

Bureau Veritas specjalizuje się w oferowaniu wsparcia niezbędnego do potwierdzenia ekologicznych właściwości bioenergii i wykazania jej zgodności z kryteriami ustalonymi przez organy uznane na arenie międzynarodowej.

biomateriały

Korzyści wynikające z posiadania certyfikatów biomateriałów

Posiadanie certyfikatów biomateriałów, przede wszystkim szeroko uznawanego certyfikatu ISCC Plus, zapewnia identyfikowalność produktów w łańcuchu wartości, a ponadto pozwala potwierdzić, że dane przedsiębiorstwo spełnia określone normy środowiskowe i społeczne. Do bezpośrednich korzyści płynących z posiadanych certyfikatów biomateriałów należy zaliczyć:

  • możliwość zademonstrowania zrównoważonych praktyk biznesowych poprzez weryfikację łańcucha wartości biomateriałów,
  • możliwość produkcji materiałów w zrównoważony sposób,
  • zdobycie dowodów na identyfikowalność asortymentu ze zrównoważonym źródłem,
  • możliwość pokazania klientom, że produkty wytwarzane przez dane przedsiębiorstwo są zgodne z uznawanymi na całym świecie kryteriami zrównoważonego rozwoju,
  • zmniejszenie wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko naturalne,
  • możliwość udowodnienia konsumentom, dostawcom i innym stronom zaangażowania przedsiębiorstwa w gospodarkę o obiegu zamkniętym,
  • w wypadku uzyskania certyfikatu ISCC możliwość znakowania produktów znakiem ISCC.

Uzyskanie certyfikatu ISCC stanowi dowód na zgodność z wymogami ISCC dotyczącymi identyfikowalności pochodzenia odpadów, zrównoważonej produkcji biomasy, a także prowadzenia rzetelnej informacji dotyczącej emisji gazów cieplarnianych. ISCC Plus jest systemem w pełni zharmonizowanym z systemem ISCC EU, co oznacza, że oba certyfikaty można uzyskać w trakcie jednego audytu.

Comments are closed.

Post Navigation