Polacy na dobre pokochali ekogroszek. Jeszcze niedawno węgiel był podstawowym opałem w większości domostw.

Aktualnie 49% ankietowanych wybiera ekogroszek jako opał w okresie grzewczym. Co stoi za sukcesem tego rozwiązania i czym jest? Jaki piec wybrać, aby dobrze ogrzać dom?

Wszystko co warto wiedzieć o ekogroszku

Sporo słyszymy o ekogroszku, ale większość z nas nie wie z czego powstaje. Odpowiedź może zdziwić, gdyż pochodzi on z węgla kamiennego. Różnica pomiędzy tymi dwoma surowcami sprowadza się do stopnia spiekalności. Ekogroszek ma niższy stopień spiekalności i nie zawiera miału oraz zbyt dużych części. Dzięki temu doskonale sprawdza się w automatycznych dozownikach węgla. Dodatkowo nie jest tak szkodliwy jak węgiel kamienny.

Spalanie ekogroszku w połączeniu z odpowiednim piecem, emituje o wiele mniej szkodliwych pyłów czy tlenków węgla do atmosfery. Należy również podkreślić, że najistotniejszy jest, wcześniej wspomniany, stopień spiekalności. Im mniejsza jego wartość, najlepiej poniżej 20RI, tym lepiej. Ważne, aby wybrany opał był jak najbardziej suchy. Zaleca się, aby wybierać węgiel workowany, aby uniknąć wilgotnego opału, który może zatkać mechanizm pieca.

Idealne parametry ekogroszku:

  • Wysoka wartość opałowa nawet do 29 MJ/kg
  • Granulacja od 5 do 25 mm
  • Spiekalność – 0 do 20 RI
  • Zawartość popiołu – max 10 proc.
  • Zawartość siarki – max 1 proc.
  • Wilgotność ekogroszku – max 10 proc.
  • Wysoka zawartość części lotnych.

Ogromne znaczenie dla prawidłowego spalania ekogroszku ma optymalne ustawienie pieca. Przy czym należy pamiętać, że bez dobrego surowca nie można mówić o dobrym, efektywnym spalaniu.

Wymogi dotyczące pieca na ekogroszek

Piec centralnego ogrzewania należy do poważnych decyzji, gdyż służy on przez kilka, kilkanaście lat. Nie ma miejsca na pochopne decyzje. Kocioł, podobnie jak sposób palenia, powinien odpowiadać na potrzeby konkretnego domostwa i jego mieszkańców.

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • wymiary
  • kierunek wylotu spalin
  • rodzaj wymiennika
  • rodzaj sterowania
  • sposób podawania paliwa
  • dostępność serwisu
  • podstawowe paliwo
  • łatwość czynności obsługowych
  • dostępność i cena części zamiennych.

Istotny jest również komfort, wynikający ze swobodnej obsługi urządzenia. W przypadku pieca na ekogroszek, istnieją sterowniki, odpowiedzialne za dozowanie opału. Korzystanie z niego jest bardzo komfortowe, zwłaszcza, jeżeli odpowiednio wybierze się piec oraz dobrej jakości opał. A jak wybrać typ podajnika? Czy od rodzaju podajnika zależy efektywność pracy pieca lub jakość spalania?

Który kocioł z podajnikiem na ekogroszek wybrać?

Kilkanaście lat temu na rynku dostępne były jedynie kotły wymagające ręcznego dokładania opału (tzw. urządzenia zasypowe). Na szczęście dzisiaj są dostępne także piece na ekogroszek z podajnikiem. Automatyczny podajnik ułatwia ekonomiczne utrzymanie ciepła w domu.

Zalety wybory kotła z podajnikiem są niepodważalne, ale jaki kocioł wybrać? Występują dwa rodzaje podajników automatycznych – tłokowe i ślimakowe. Każde z nich dedykowane jest innym potrzebom użytkowników.

praca kotła na ekogroszek

Kotły CO z podajnikiem tłokowym

Piece z podajnikiem tłokowym działają za pomocą sterowanego elektronicznie tłoka. Ten wtłacza określoną ilość opału do komory spalania pieca, a następnie cofa się. Kiedy upłynie określony z góry czas, nabiera kolejną porcję opału i wsypuje go do komory. Całość zachodzi w zamkniętej komorze pieca. Nie istnieje więc obawa cofnięcia się żaru do zasobnika z paliwem. Ogranicza się również przez to emisję pyłów.

Udział człowieka w tym procesie ogranicza się do ustawienia sterownika, tak aby działał zgodnie z indywidulanymi oczekiwaniami względem ogrzewania. Występują jednak także i wady tego rozwiązania. Użytkowanie go wiąże się z uzupełnianiem zasobnika paliwem w określonym czasie oraz opróżniania pojemnika na popiół. Nadal jest to mniej uciążliwe niż palenie w tradycyjnych piecach, ponieważ uzupełnianie opału wykonuje się nawet raz na kilka dni czy parę razy w ciągu doby, a nie co dwie-trzy godziny.

Oprócz ekogroszku możliwe jest użycie wielu innych rodzajów paliwa: pelletu drzewnego, miału węglowego czy węgla brunatnego, kamiennego, a nawet drewna. Istotne jest jednak pamiętanie o opale najwyższej jakości. Dbając o to piec z podajnikiem tłokowym może służyć długie lata, bez żadnych awarii.

Kotły CO z podajnikiem ślimakowym

Działanie kotłów tego typu oparte jest na umieszczeniu w rurze podajnika opału żeliwnego lub stalowego walca ślimakowego. Ma on za zadanie przepychanie opału do komory spalania. Podobnie do kotła z podajnikiem tłokowym, ten rodzaj kotła jest w większym stopniu bezobsługowy, sterowany elektronicznie.

W tego rodzaju kotłach spalać można wyłącznie granulaty: pellet, bomasę, miał i ekogroszek. Paliwa tego typu generują mniejszą ilość popiołu, więc zmniejsza się częstotliwość opróżniania pojemnika na popiół.

W kotłach CO z podajnikiem ślimakowym paliwo podawane jest do paleniska od dołu. Spalanie odbywa się od góry, więc emisja spalin jest o wiele niższa. Tutaj także istotna jest suchość opału, aby nie zablokować podajnika. Warto jednak podkreślić, że ostre zakończenia ślimaka, skutecznie zapobiegają takim kłopotom.

Kotły z podajnikiem ślimakowym mogą się częściej blokować, jednak wprowadzono mechanizm, ułatwiający odblokowanie. W przypadku zapchania włącza się bieg wsteczny, więc bez rozbierania całej maszyny można pozbyć się problemu.

Który kocioł z podajnikiem wybrać?

Najlepszym kotłem z podajnikiem będzie ten, który odpowiada oczekiwaniom użytkownika. Każdy ma swoje wady i zalety, dlatego też wybór jest indywidualną kwestią. Kocioł z podajnikiem tłokowym jest dobry do spalania różnymi paliwami. Należy wtedy pamiętać o dodatkowym palenisku. W przypadku ograniczenia się do granulatów najwyższej jakości, kocioł z podajnikiem ślimakowym będzie doskonałym wyborem. Jest on nie tylko ekonomiczny, ale także najbardziej wydajny.

Comments are closed.

Post Navigation