Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Latem blacha się nagrzewa i w środku garażu panuje skwar, ale analogicznie zimą – w środku konstrukcji panują bardzo niskie temperatury. Silnik samochodu nie lubi zimna, łatwo się psuje w takich warunkach, więc aby uniknąć kosztów wizyty u mechanika, lepiej zainwestować w ocieplenie blaszanego garażu.

Sam garaż blaszany jest bardzo popularny, łatwy w czyszczeniu, wytrzymały i zapewniający ochronę samochodowi. Trzeba go tylko ulepszyć poprzez ocieplenie.

Jak przebiega proces ocieplania garażu blaszanego?

Przed przystąpieniem do działania albo zatrudnieniem fachowców, należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy, aby nasz garaż został ocieplony, i jakimi materiałami ma to zostać wykonane. Ocieplać można od wewnątrz, zewnątrz lub z obu stron. 

Ocieplanie od wewnątrz

Ocieplanie garażu od wewnątrz powinno być wykonywane warstwą izolacyjną, która nie będzie zbyt gruba, najlepiej jeżeli będzie miała około pięciu centymetrów. Jest to o tyle ważne, że garaże są raczej niewielkich rozmiarów, dobrze wymierzone pod samochód. Gruba warstwa jakiegoś materiału mogłaby zabrać to cenne miejsce. Najczęściej używanym materiałem do ocieplenia jest styropian. Montuje się go przy użyciu specjalnego kleju montażowego lub pianki. Następnie pokrywa się go tynkiem i farbą. Z innych materiałów zapewniających lepszą trwałość można wykorzystać pilśń lub płytę OSB, które umieszcza się na warstwie styropianu.

Ocieplanie od zewnątrz

To proces trochę bardziej skomplikowany, ale zapewniający lepszą ochronę. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać, że nie ociepla się dachu ani bramy. Warstwa izolacyjna może mieć nawet do piętnastu centymetrów. Do ocieplenia stosuje się styropian, ale jego mocowanie będzie wymagało już innych narzędzi niż mocowanie go od wewnątrz. Przy wyborze płyt styropianowych trzeba jeszcze uwzględnić ich rozmiar, dopasować je do dachu garażu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której mogłaby się gdzieś zbierać niechciana woda. Warstwa styropianu od zewnątrz jest zdecydowanie grubsza – można do zamocowania użyć pianki montażowej lub kleju, ale bezpieczniej będzie wykorzystać drewniane łaty. Praca z nimi zabierze więcej czasu, ale zapewni garażowi lepszą trwałość i estetykę. Po połączeniu materiałów, łaty i styropian powinny tworzyć płaską powierzchnię. Następnie należy okleić budowlę siatką, otynkować i położyć farbę.

ocieplany garaż blaszany

Kiedy zdecydować się na ocieplenie garażu blaszanego?

Ocieplenie garażu blaszanego powinno się odbyć jak najszybciej. Nie warto zwlekać i ryzykować. Chociaż przy procesie ocieplania dobrze uwzględnić warunki pogodowe. Zaleca się ocieplanie wiosną lub wczesną jesienią. Wiadomo, że do schnięcia tynków potrzebna jest temperatura dodatnia. Natomiast latem praca może okazać się zbyt trudna ze względu na nagrzanie się blachy. Dobrze byłoby zdecydować się na działanie w dzień bez deszczu, bo wilgoć też będzie utrudniać pracę.

Jakie są tego koszty?

Cena ocieplenia garażu jest zależna od jego wielkości i konkretnych materiałów z jakich się ociepla. Koszt za metr kwadratowy to najczęściej około 60 zł. Do wydatków należy też wliczyć usługę ekipy wykonawczej. Choć z tego wydatku można akurat zrezygnować, jeżeli zdecydujemy się na pracę własną. 

Warto zdecydować się na ocieplenie garażu blaszanego dla zapewnienia lepszej ochrony samochodowi. W przypadku zdecydowania się na samodzielną pracę, lepiej najpierw dobrze zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami, aby ocieplenie zostało wykonane dokładnie i nie trzeba było go powtarzać.

Comments are closed.

Post Navigation